CU SUMA DE 550.000 LEI ÎN CADRUL PROGRAMULUI “PROMOVAREA SPORTULUI DE PERFORMANȚĂ ÎN ANUL 2020.”

IMG_8152T
previous arrow
next arrow

GIMNASTELE DE LA FARUL CONSTANȚA SUNT CAMPIOANE NAȚIONALE

Ioana Stănciulescu de la CS Farul Constanţa s-a impus la paralele, bârnă şi sol, în finalele pe aparate ale Campionatelor Naţionale de gimnastică artistică feminină, în Sala Olimpia din Ploieşti.

Stănciulescu, a treia la individual compus, a fost a doua la sărituri, probă în care titlul a fost adjudecat de colega sa de club, Silvia Sfiringu, medaliată cu aur la individual compus.

Maria Holbură (CS Farul), gimnastă calificată la Jocurile Olimpice de la Tokyo, s-a clasat pe cinci la bârnă (11,767) şi la paralele (10,533).

Larisa Iordache, revenită în competiţie după trei ani, a evoluat în afara concursului, primind 13,333 la paralele (notă mai mare decât campioana) şi 13,767 la bârnă.

3. Daniela Trică (CS Dinamo) 12,267

CS Farul Constanţa a câştigat titlurile pe echipe şi la individual, la Campionatele Europene de gimnastică artistică feminină, de la Ploieşti.

În întrecerea pe echipe, CS Farul (Maria Holbură, Silvia Sfiringu, Ioana Stănciulescu) a fost urmată în clasament de Dinamo (Daniela Trică, Antonia Duşă, Ana Turcu), în timp ce pe locul al treilea s-a clasat CNS Cetate Deva.

La individual compus, primul loc a fost ocupat de Silvia Sfiringu, pe locul secund a terminat Ana Maria Bărbosu (CSŞ Focşani), podiumul fiind completat de Ioana Stănciulescu (CS Farul).

Antrenorul gimnastelor de la Farul este Nicolae Forminte, dar la aceste rezultate și-au adus contribuția și Clemența Garabet, Olga Didilescu, Florin Uzum, Mirela Szemerjai, Sorin Bechir, Ciprian Crețu, Carmen Traicu, Daniela Sofronie, Dana și Remus Nicolai.

În perioada 18-19.05.2019 orele 9.00-18.00, se va desfășura Cupa ”Farul” și Memorial ”Paul Călin” spadă feminin și masculin.

Și-au anunțat participarea un numar de aproximativ 250 de sportivi legitimați la cluburi atât din țară cât si din Bulgaria.

Intrarea este liberă.

Ilie Floroiu a împlinit vârsta de 65 de ani. La Multi Ani !

29 noiembrie 2017.
O dată care va rămâne în istoria sportului constănţean. Este ziua în care Ilie Floroiu, fostul mare atlet şi director al Clubului Sportiv Farul Constanţa, a împlinit vârsta de 65 de ani şi a decis să anunţe… ieşirea la pensie. O viaţă dedicată sportului, o viaţă cu rezultate sportive remarcabile, campion mondial universitar și multiplu campion balcanic și național, prezenţe în finalele olimpice de la Montreal, în 1976, și Moscova, în 1980, deţinătorul recordurilor naţionale din 1978 în probele de 5.000 (13:15,00) și 10.000 de metri (27:40, 01), dar şi multe alte performanţe în concursurile naţionale şi internaţionale la care a participat în cariera sa.

6curteainterioara
5curteainterioaraparc
atletismsursanewsmero-1405603280
next arrow

Club aflat in subordinea Ministerului Tineretului si Sportului, are in componenta sa 14 sectii pe ramura de sport :

AtletismBox Canotaj
 Culturism si Fitness  Gimnastica Artistica si Aerobica  Haltere
 Inot Kaiac-Canoe Karate
 Lupte Navomodelism Sambo
ScrimaTenis de masa

C.S. Farul este recunoscut ca fanion al orasului Constanta in domeniul sportului;

In ultimii 26 de ani  datorita rezultatelor obtinute C.S. FARUL Constanta ocupa un loc pe podium in urma clasamentelor anuale intocmite de Ministerul Tineretului si Sportului.