Gimnastică artistică

 

Antrenori/Instructori/Sportivi/Coregrafi
Gimnastica Artistica CS Farul Constanta

 

Forminte Valerian Nicolae – gradul Antrenor Maestru
Uzum Alexandru Florin – gradul Antrenor
Traicu Carmen – gradul Antrenor Senior
Voinea Camelia Neli – gradul Antrenor Maestru
Fleșaru Olimpia – gradul Antrenor
Sofronie Nicoleta Daniela – gradul Antrenor
Gologan Alexandra Cristina – gradul Antrenor
Glăvan Carmen Florentina – gradul Instructor Sportiv

 

 

Sportivi CS FARUL Constanta legitimati la Loturile Nationale

 

Holbura Maria Larisa – lotul Olimpic
Sfiringu Gheorghe Silviana Maria – lotul Olimpic
Stanciulescu Ioana Andreea – lotul Olimpic
Popa Luiza Diana – lotul Senioare
Ceplinschi Maria Sorina – lotul Senioare
Vanoaga Alexia Gabriela – lotul Junioare 1
Visovan Bianca Gabriela – lotul Junioare 1
Maneca Voinea Sabrina Alexia – lotul Junioare 1
Orazacai Melisa – lotul Junioare 2

 

 

REZULTATE SPORTIVE ÎN ANUL 2021

 

GIMNASTICĂ ARTISTICĂ Campionate Naționale LOC I = 8
    LOC II = 3
    LOC III = 5
  Campionate Mondiale LOC II = 1
    LOC III = 1

 

REZULTATE SPORTIVE ÎN ANUL 2020

 

GIMNASTICĂ ARTISTICĂ Campionate Naționale LOC I = 6
    LOC II = 2
    LOC III = 2
  Campionate Europene LOC I = 1
    LOC II = 4

 

SITUAŢIA ANTRENORILOR SI SPORTIVILOR LEGITIMAŢI DIN CADRUL SECŢIILOR PE RAMURĂ DE SPORT

 

IN ANUL 2019

 

GIMNASTICĂ Forminte Nicolae V 1/1 Holbura Maria Larisa Seniori
ARTISTICĂ Uzum Florin 1/1 Sfiringu-Gheorghe Silviana Maria Juniori 1
      Stanciulescu Ioana Andreea Juniori 1
  Voinea Camelia 1/1 Popa Luiza Diana Juniori 1
  Cretu Ciprian Nicolae voluntar Maneca-Voinea Sabrina Alexia Juniori 2
      Baltariu Ştefania Alina Juniori 3
      Gore Georgiana Elena Juniori 3
      Burlescu Anastasia Maria Juniori 3
      Opriţă Amalia Alexandra Copii
  Traicu Carmen 1/1 Glăvan Carmen Florentina Seniori
      Ceplinschi Maria Sorina Juniori 1
      Cheţu Maria Gabriela Juniori 1
      Vânoagă Alexia Gabriela Juniori 2
      Vişovan Bianca Gabriela Juniori 2
      Orazalai Melisa Juniori 3
      Budai Beatrice Anamaria Juniori 3
      Leca Diana Juniori 3
      Mîndru Iuliana Juniori 3
      Papana Nelli Evelina Juniori 3
      Nicolae Daria Florentina Juniori 3
      Diradurian Natalia Copii
      Seidamet Arzu Copii
      Iordan Andreea Delia Copii
  Fleşaru Olimpia 1/1 Banu Georgiana Alexia Copii
      Dan Amira Copii
      Oprea Erika Maria Copii
  Gologan Alex. Cristina voluntar 25 sportive incepatoare

 

REZULTATE OBŢINUTE
DE SPORTIVII SECŢIEI DE GIMNASTICĂ ARTISTICĂ PE ANUL 2017
 
I.                  CAMPIONATE   NAŢIONALE : 22
LOCUL I
1 Stănciulescu Ioana – AndreeaSfiringu – Gheorghe Silviana – MariaCeplinschi Maria – SorinaPopa Luiza – Diana echipe juniori II / nivel 4
2 Sfiringu – Gheorghe Silviana – Maria individual compus juniori II / nivel 4
3 Maneca – Voinea Sabrina – Alexia sărituri juniori II / nivel 3
LOCUL II
1 Ponor Cătălina bârnă seniori
2 Ponor Cătălina sol seniori
3 Sfiringu – Gheorghe Silviana – Maria sărituri juniori II / nivel 4
4 Sfiringu – Gheorghe Silviana – Maria bârnă juniori II / nivel 4
5 Sfiringu – Gheorghe Silviana – Maria sol juniori II / nivel 4
6 Ceplinschi Maria – Sorina sol juniori II / nivel 4
7 Maneca – Voinea Sabrina – Alexia individual compus juniori II / nivel 3
8 Maneca – Voinea Sabrina – Alexia sol juniori II / nivel 3
9 Maneca – Voinea Sabrina – Alexia sol juniori III /nivel 2
10 Vişovan Bianca – Gabriela paralele juniori III/nivel 1
LOCUL III
1 Ponor CătălinaSfiringu – Gheorghe Silviana – MariaGlăvan Carmen – FlorentinaHolbură Maria – Larisa echipe seniori
2 Sfiringu – Gheorghe Silviana – Maria sărituri seniori
3 Holbură Maria – Larisa paralele seniori
4 Stănciulescu Ioana – Andreea bârnă seniori
5 Sfiringu – Gheorghe Silviana – Maria paralele juniori II / nivel 4
6 Popa Luiza – Diana bârnă juniori II / nivel 4
7 Ceplinschi Maria – Sorina sărituri juniori II / nivel 4
8 Maneca – Voinea Sabrina – Alexia paralele juniori III /nivel 2
9 Maneca – Voinea Sabrina – Alexia bârnă juniori III /nivel 2
 
II.               SPORTIVI LEGITIMAŢI: 42
 
III.           SPORTIVI CLASIFICAŢI: 17
MAESTRU EMERIT AL SPORTULUI : 1
  1 PONOR CĂTĂLINA
CATEGORIA a I-a: 4
  1 HOLBURĂ MARIA – LARISA
  2 GLĂVAN CARMEN – FLORENTINA
  3 SFIRINGU – GHEORGHE SILVIANA – MARIA
  4 STĂNCIULESCU IOANA – ANDREEA
CATEGORIA a II-a: 5
  1 POPA LUIZA – DIANA
  2 CEPLINSCHI MARIA – SORINA
  3 MANECA – VOINEA SABRINA – ALEXIA
  4 CHEŢU MARIA – GABRIELA
  5 STANCIU ARIADNA – CRISTIANA
CATEGORIA a III-a: 7
  1 VIŞOVAN BIANCA – GABRIELA
  2 CÎJU ANDREEA
  3 BOJOF AYLIN – LUANA
  4 GEANICĂ DENISA – GEANINA
  5 MANOLE ANASTASIA – MARIA
  6 MELIE LARISA – ANDREEA
  7 VÂNOAGĂ ALEXIA – GABRIELA
IV.           SPORTIVI LA LOTURI : 7
  1 PONOR CĂTĂLINA lotul de seniori
  2 HOLBURĂ MARIA – LARISA lotul de seniori
  3 GLĂVAN CARMEN – FLORENTINA lotul de seniori
  4 SFIRINGU – GHEORGHE SILVIANA – MARIA lotul de juniori
  5 STANCIU ARIADNA – CRISTIANA lotul de juniori
  6 STĂNCIULESCU IOANA – ANDREEA lotul de juniori
  7 POPA LUIZA – DIANA lotul de juniori
 
MEDALII LA COMPETIŢIILE INTERNAŢIONALE OFICIALE: 1
1 PONOR CĂTĂLINA bârnă  – locul I – locul III C.E. seniori

Rising Stars Trophy – Ediția 2024

Medalie de Aur – cu echipa Medalie de Argint  – la bârnă pentru sportiva secției de gimnastică artistică, Papană Nelli Evelina, care în perioada 05 – 07.04.2024 a participat la Rising Stars Trophy – Ediția 2024, desfășurată la Timișoara. Antrenor: Carmen Traicu

Concursul Internațional de gimnastică artistică – Top Gym – Ediția XXV

Medalie de Aur – la echipe mixteMedalie de Argint – la bârnăMedalie de Argint – la individual-compus pentru sportiva secției de gimnastică artistică, junioarea Alexia Gabriela Vânoagă, care în perioada 25 – 26 Noiembrie 2023, a participat la Concursul Internațional de gimnastică artistică ,, Top Gym’’, desfășurat la Charleroi, Belgia. Antrenor: Carmen Traicu

Gimnastică artistică – Concurs Internațional ,,Top Gym”

Alexia Gabriela Vânoagă – vicecampioană la individual compus (juniori) la Competiția Internațională ,,Top Gym” de la Charleroi, Belgia, desfășurată în perioada 25 – 26.11.2023. Antrenor: Carmen Traicu

Campionatul National Individual de Gimnastica Artistica – Juniori III, II, I

Multe Medalii de Aur, Argint și Bronz, obținute de sportivele secției de gimnastică artistică, care în perioada 27 – 29.10.2023 au participat la Campionatul Național Individual de Gimnastică Artistică – J III, II, I , desfășurat la Deva. 4 x Medalii de Aur, 3 x Medalii de Argint și 5 x Medalii de Bronz Locul […]

Evelina Papana – Farul Constanta este Campioana Balcanica

Actualizare 23.09.2023: Papană Evelina – Medalie de Bronz la bârnă și Locul VII la sărituri Evelina Papană – Campioană Balcanică la categoria de vârstă de 13 ani la individual compus și Campioană Balcanică cu echipa României la Campionatele Balcanice de gimnastică artistică pe categorii de vârstă, care se desfășoară la Istanbul, în perioada 21 – […]

Competitie Internationala de Gimnastica Artistica Feminina din Heidelberg, Germania

Sabrina Alexia Maneca Voinea, sportiva secției de gimnastică artistică și Camelia Voinea (antrenor), au participat la Competiția Internațională de Gimnastică Artistică Feminină: “WAG Team Competition GER-FRA-GBR-ROU-SUI” desfășurată la Heidelberg, Germania, în perioada 08 – 09.09.2023, unde sportiva a obținut note foarte bune în concurs și Locul II alături de echipa României.

RomGym Trophy – Campionatul National Individual Open -J3, 2, 1 si Campionatul National al Reprezentativelor de Club

La competiția internațională RomGym Trophy (cea de-a treia ediție), Campionatul Național Individual Open -J3, 2, 1 și Campionatul Național al Reprezentativelor de Club, care s-a desfășurat la Sala Polivalentă din București, în perioada 31.08 – 03.09.2023, au concurat 131 de gimnaști din 14 țări, iar sportivele secției de gimnastica artistică, au obținut 4 x Medalii […]

Festivalul Olimpic al Tineretului European

Alexia Gabriela Vânoagă, sportiva secției de gimnastică artistică, face parte din componența echipei feminine care va concura la Festivalul Olimpic al Tineretului European, eveniment ce va avea loc în perioada 23 – 29.07.2023 la Maribor, Slovenia. Antrenor: Carmen Traicu

Farul, din nou campioană la gimnastică!

Farul strălucește în gimnastica românescă Gimnastele junioare au cucerit locul întâi pe echipe la Campionatul Național La sfârșitul săptămânii trecute, am fost la Ploiești alături de sportivele și antrenorii noștri, care au participat la Campionatul Național pe echipe la gimnastică artistică. Ambiții mari, prestații pe măsură, luptă crâncenă pentru fiecare punct, pentru fiecare sutime. Constanța […]

Campionatele Europene – Seniori, Antalya

Medalie de Bronz – la sol, pentru Sabrina Alexia Maneca Voinea, sportiva secției de gimnastică artistică (dublu legitimată CS Farul Constanța – CSM Constanța), la Campionatele Europene de Seniori din Antalya, Turcia din perioada 11 – 16.04.2023. Rezultate:Locul III – solLocul IV – sărituriLocul V cu echipa. Antrenor: Camelia Voinea

Sari la conținut