10
iul.

Clubul Sportiv Farul Constanța a găzduit cea de-a II a sesiune a proiectului Mindfulness în Sport

Timp de 2 zile, respectiv 9 și 10 iulie 2024, Clubul Sportiv Farul a fost gazda partenerilor din Italia și Austria sosiți la Constanța pentru cea de-a doua sesiune de pregătire din cadrul proiectului Mindfulness Skills Development in Competitive Sports Coaching (M.S.D.S.) , cu finanțare prin Programul European Erasmus+ .

La această sesiune au participat din partea clubului 6 antrenori (Cristina Dulgheroiu, Ștefan Costin Huștea, Mihaela Ion, Eveline Anca Lisenco, Gabriel Oaidă, Florina Anca Vasile) implicați în procesul de instruire pe acest segment.

Având în vedere că agenda sesiunii implică și o instruire de inițiere în abordarea și redactarea în vederea aprobării a viitoarelor proiecte cu finanțare europeană, clubul nostru a implicat și personalul administrativ, respectiv:

  • Sorin Ștefan Bașturea (director adjunct)
  • Diana Alina Graur (contabil șef)
  • Elena Cotunoaei (expert sportiv)
  • Mariana Câmpianu (contabil).

Dezbaterea a constatat în abordarea a 2 teme cu implicații majore în activitatea sportivă:

1. Incluziunea socială prin sport/social inclusion și

2. Partea verde a proiectului/ green dimension

Dezbaterile pe cele 2 teme majore s-au purtat atât față în față cu Alessandro Ruggeri, coordonatorul echipei italiene și Delia Romano – Nagy, reprezentantul Austriei, în sala de consiliu a clubului nostru, cât și online cu partenerii din Italia și Austria.

Manager de proiect: Aurelian Arghir

« de 2 »